Wyniki programu Mój Prąd: pompy ciepła vs magazyny energii - najlepsze województwo

Wyniki programu Mój Prąd: pompy ciepła vs magazyny energii - najlepsze województwo
Autor Agata Bąk
Agata Bąk09.02.2024 | 6 min.

Program Mój Prąd 5.0 cieszył się ogromną popularnością, o czym świadczy liczba złożonych wniosków sięgająca 90 tysięcy. W ramach programu przyznano niemal miliard złotych dotacji, z czego najwięcej środków trafiło na instalacje fotowoltaiczne. Jednak duże zainteresowanie wzbudziły również pompy ciepła i magazyny energii. Analiza wyników wskazuje, które z województw okazały się liderem pod względem liczby wniosków. Sprawdźmy zatem, jak prezentują się podsumowania programu Mój Prąd 5.0.

Program Mój Prąd 5.0 - podsumowanie

Program Mój Prąd cieszy się niesłabnącą popularnością wśród Polaków zainteresowanych odnawialnymi źródłami energii. Potwierdza to najnowsza, piąta już edycja, która została zakończona w grudniu 2022 roku. Sprawdźmy zatem, jakie wnioski płyną z podsumowania wyników programu Mój Prąd 5.0.

Łącznie w piątej odsłonie programu złożono aż 90 901 wniosków o dotację. Pula środków do wykorzystania wynosiła początkowo 950 mln zł, jednak ostatecznie przekroczyła miliard złotych i wyniosła dokładnie 962 722 344 zł. To pokazuje, jak duże jest zainteresowanie Polaków inwestycjami w odnawialne źródła energii.

Najpopularniejsza fotowoltaika

Spójrzmy na poszczególne technologie, które cieszyły się największą popularnością w programie Mój Prąd 5.0. Liderem okazały się bez zaskoczenia mikroinstalacje fotowoltaiczne. Aż 89 177 wniosków dotyczyło właśnie fotowoltaiki, co stanowi zdecydowaną większość, bo 98,1% wszystkich złożonych wniosków. Na ten cel przyznano również najwięcej środków, bo aż 540 mln zł dotacji.

Fotowoltaika od lat cieszy się niesłabnącą popularnością w Polsce, co potwierdzają kolejne edycje programu Mój Prąd. Darmowa energia prosto z promieni słonecznych kusi wielu Polaków, którzy dzięki dotacjom mogą znacząco obniżyć koszty inwestycji w panele fotowoltaiczne.

Walka o drugie miejsce: pompy ciepła vs magazyny energii

O drugie i trzecie miejsce w zestawieniu najpopularniejszych technologii w programie Mój Prąd 5.0 rywalizowały pompy ciepła oraz magazyny energii. Oba urządzenia często instalowane są razem z fotowoltaiką, aby zwiększyć autokonsumpcję wytworzonej energii.

Liczbę złożonych wniosków dla pomp ciepła oszacowano na 15 914. Natomiast magazyny energii pojawiły się w 10 054 wnioskach. Jeśli chodzi o wysokość przyznanych dotacji, to kształtują się one następująco:

  • Pompy ciepła - 225 mln zł
  • Magazyny energii - 148 mln zł

Walka między tymi dwiema technologiami była zacięta, choć ostatecznie minimalnie więcej wniosków i dotacji trafiło na pompy ciepła. Wynik jest zbliżony, co pokazuje rosnącą popularność magazynów energii jako uzupełnienia instalacji fotowoltaicznych.

Ranking województw pod względem liczby wniosków

Analizując dane z programu Mój Prąd 5.0 warto również sprawdzić, które województwa w Polsce okazały się liderem pod względem liczby złożonych wniosków. Najlepiej pod tym względem wypadło województwo śląskie z wynikiem 10 392 wniosków. Tuż za nim uplasowało się województwo mazowieckie z niewiele mniejszą liczbą bo 10 167 wniosków.

Zdecydowanym autsajderem okazało się natomiast województwo lubuskie. Tutaj wniosków wpłynęło zaledwie 1 598. Różnica w stosunku do liderów jest więc znacząca.

Województwa z największą liczbą wniosków per capita

Powyższe zestawienie nie oddaje jednak w pełni rzeczywistego zainteresowania programem w poszczególnych regionach. Wynika to z faktu, że województwa różnią się pod względem liczby ludności. Dlatego warto sprawdzić, ile wniosków przypadało na każde 1000 mieszkańców danego województwa. W tym ujęciu liderem okazało się województwo podkarpackie z wynikiem 2,92 wniosków na 1000 osób.

Województwo Wniosków na 1000 mieszkańców
Podkarpackie 2,92
Wielkopolskie 2,72
Lubelskie 2,60

Takie ujęcie daje pełniejszy obraz popularności programu w poszczególnych regionach, uwzględniając liczbę mieszkańców. Mimo że województwo lubuskie uplasowało się na ostatnim miejscu pod względem liczby wniosków, to przy uwzględnieniu liczby ludności wynik ten nie jest już tak słaby na tle pozostałych regionów.

Jak na razie brak jest oficjalnych deklaracji dotyczących kontynuacji programu Mój Prąd. Zapytaliśmy o to Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Niestety na ten moment nie są prowadzone żadne prace nad szóstą edycją. Musimy więc uzbroić się w cierpliwość i poczekać na oficjalne informacje w tej sprawie.

Miejmy nadzieję, że Mój Prąd nie kończy swojej historii i doczekamy się kolejnych edycji tego niezwykle popularnego programu dotacyjnego. Z pewnością byłaby to dobra wiadomość dla wielu polskich rodzin rozważających inwestycję w odnawialne źródła energii. Wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań, takich jak fotowoltaika, pompy ciepła czy magazyny energii, znacząco poprawia bilans energetyczny gospodarstw domowych. Dlatego warto w dalszym ciągu wspierać Polaków na tej ekologicznej drodze.

Czytaj więcej: Symulowanie cable pooling – PV i magazyn energii zoptymalizowany dla CTR i zamiaru wyszukiwania

Podsumowanie programu i wnioski

Podsumowując piątą edycję programu Mój Prąd, widzimy ogromne zainteresowanie ze strony polskich rodzin inwestycjami w odnawialne źródła energii. Dotacje w znacznym stopniu ułatwiają podjęcie decyzji o montażu na przykład instalacji fotowoltaicznej. Bezapelacyjnym liderem pozostaje właśnie fotowoltaika, choć rośnie również popularność magazynów energii. Analiza danych pozwala także wskazać województwa, których mieszkańcy najchętniej sięgali po wsparcie z programu Mój Prąd.

Teraz pozostaje mieć nadzieję, że Mój Prąd wróci w szóstej odsłonie z nową pulą środków. Być może uda się wprowadzić pewne modyfikacje i usprawnić realizację programu. Jedno jest pewne - zainteresowanie ze strony Polaków na pewno nie zmaleje. Inwestycje w czystą energię są coraz bardziej popularne i opłacalne.

Podsumowanie

Wyniki programu Mój Prąd: pompy ciepła vs magazyny energii - najlepsze województwo

Program Mój Prąd 5.0 cieszył się ogromną popularnością, o czym świadczy prawie 91 tysięcy złożonych wniosków. Najwięcej dotacji trafiło na instalacje fotowoltaiczne, choć dużym zainteresowaniem cieszyły się również pompy ciepła i magazyny energii. Analiza wyników pozwoliła wskazać województwa, których mieszkańcy najaktywniej ubiegali się o dofinansowanie z programu.

Program Mój Prąd okazał się strzałem w dziesiątkę i z powodzeniem zachęcił Polaków do inwestycji w odnawialne źródła energii. Teraz wyczekujemy informacji o szóstej edycji i mamy nadzieję, że Mój Prąd nadal będzie wspierać proekologiczne działania polskich rodzin.

Najczęstsze pytania

W programie można było uzyskać dotacje na zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznych, pomp ciepła, magazynów energii, systemów zarządzania energią oraz kolektorów słonecznych. Największą popularnością cieszyły się oczywiście instalacje PV.

Jeśli chodzi o liczbę wniosków, to zdecydowanym liderem było województwo śląskie z wynikiem ponad 10 tys. złożonych wniosków. Jednak najlepszy rezultat w przeliczeniu na mieszkańca osiągnęło województwo podkarpackie.

Niestety na razie nie ma informacji o planowanej szóstej edycji programu. Pula środków z piątej odsłony została wyczerpana, więc dalsze losy Mój Prąd nie są jeszcze znane. Wiele osób liczy, że program zostanie przedłużony.

Główne korzyści to uniezależnienie się energetyczne, oszczędności na rachunkach za prąd lub ciepło, możliwość magazynowania własnej energii oraz ekologiczny aspekt pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych.

Informacje o stanie realizacji wniosku można uzyskać logując się na swoim koncie w generatorze wniosków na stronie programu. Tam widoczne są wszystkie dane dotyczące wniosku.

5 Podobnych Artykułów

  1. Sprawdź Taryfę G11 Cena: Koszt Prądu, Ile Kosztuje 1 kWh - Zastosuj Kalkulator Kwh
  2. Twoje opinie o Sunday fotowoltaika - Odkryj prawdziwą moc Sunday Polska
  3. Koszty Budowy Farmy Fotowoltaicznej: Pełny Przegląd Kosztów Instalacji 100kw
  4. Czy branża pv czuje konkurencję ze strony małych wiatraków?
  5. Nowe procedury przy budowie instalacji fotowoltaicznych do 150 kW: Łatwiej, ale nie łatwo.
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Agata Bąk
Agata Bąk

Jako inżynier energetyk specjalizuję się w odnawialnych źródłach energii. Na blogu publikuję poradniki doboru optymalnych rozwiązań fotowoltaicznych, solarnych i geotermalnych dla domu i firmy. Dzielę się wiedzą jak je najkorzystniej zaprojektować, zamontować i integrować z istniejącymi systemami grzewczymi.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły