Odkryj Akumulatory dla Fotowoltaiki - Magazyn Energii z Paneli Słonecznych w Dobrych Cenach

Odkryj Akumulatory dla Fotowoltaiki - Magazyn Energii z Paneli Słonecznych w Dobrych Cenach
Autor Edyta Ziółkowska
Edyta Ziółkowska21.11.2023 | 6 min.

Magazyn energii fotowoltaika to idealne rozwiązanie, aby maksymalnie wykorzystać prąd produkowany przez panele słoneczne. Akumulatory pozwalają gromadzić nadwyżki energii elektrycznej w ciągu dnia i korzystać z nich wieczorem lub w pochmurne dni. Dzięki temu rośnie autokonsumpcja i zwiększa się opłacalność całej instalacji PV. W tym artykule dowiesz się, jakie akumulatory są najlepsze dla domowych systemów fotowoltaicznych oraz na co zwrócić uwagę przy ich wyborze. Podpowiemy również, jak kupić magazyn energii w dobrej cenie.

Kluczowe wnioski:
 • Współpracując z ekspertem, łatwiej dobrać akumulator idealny do Twojej instalacji.
 • Akumulatory litowo-jonowe mają najlepsze parametry, ale są droższe od kwasowo-ołowiowych.
 • Najważniejsze parametry akumulatorów to pojemność, moc i żywotność.
 • Im większa pojemność akumulatora, tym więcej energii można w nim zmagazynować.
 • Wybierając tani akumulator, upewnij się, że jest markowy i z gwarancją.

Jakie akumulatory są najlepsze dla fotowoltaiki?

Wybór odpowiednich akumulatorów jest kluczowy dla poprawnego działania instalacji fotowoltaicznej. Najlepsze efekty dają akumulatory litowo-jonowe, które cechują się dużą gęstością energii, niskim samorozładowaniem i brakiem efektu pamięci. Niestety, ich cena jest wysoka.

Tanim rozwiązaniem są akumulatory kwasowo-ołowiowe, choć mają gorsze parametry od litowo-jonowych. W instalacjach fotowoltaicznych sprawdzają się modele głębokiego rozładowania (AGM) oraz żelowe (GEL).

Przy wyborze akumulatorów należy zwrócić uwagę na ich pojemność, moc oraz żywotność w cyklach ładowania/rozładowania. Im większa pojemność, tym więcej energii elektrycznej można zmagazynować z paneli PV.

Akumulatory litowo-jonowe - najlepsza wydajność i trwałość

Akumulatory litowo-jonowe (Li-Ion) są obecnie najlepszym rozwiązaniem do magazynowania energii z fotowoltaiki. Charakteryzują się bardzo dużą gęstością energii, niskim samorozładowaniem na poziomie 5% miesięcznie oraz brakiem efektu pamięci. Są bardzo wydajne - pozwalają nawet na 3000-5000 cykli ładowania/rozładowania przy utrzymaniu 80% pojemności. Niestety, ich cena jest wysoka i dla domu jednorodzinnego koszt magazynu litowo-jonowego to ok. 15-25 tys. zł.

Moc akumulatorów litowo-jonowych wynosi zwykle od 2 do 10 kW, a pojemność od 2 do 15 kWh. Im mocniejszy i pojemniejszy akumulator, tym lepiej sprawdzi się w instalacji fotowoltaicznej.

Jak wybrać magazyn energii do paneli słonecznych?

Aby dobrać odpowiedni magazyn energii do instalacji PV, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim warto określić, jaka będzie średnia produkcja energii z paneli słonecznych oraz jakie jest średnie dobowe zużycie prądu w domu. Pomoże to dobrać pojemność akumulatorów.

Kolejny parametr to moc magazynu energii. Powinna być ona zbliżona do mocy falownika, z którym akumulator będzie współpracował. Najlepiej, aby nie przekraczała mocy falownika o więcej niż 20-30%.

Nie bez znaczenia są również gabaryty akumulatorów i dostępna przestrzeń. Modele litowo-jonowe mają kompaktowe rozmiary, ale te kwasowo-ołowiowe potrzebują sporo miejsca.

Najlepiej zlecić dobór akumulatorów doświadczonemu instalatorowi, który na podstawie konkretnych parametrów instalacji PV dobierze optymalny magazyn energii.

Czytaj więcej: Rozumiem Schemat Instalacji Off Grid i Fotowoltaiczną z Akumulatorami

Ceny akumulatorów fotowoltaicznych - jak zaoszczędzić?

Ceny akumulatorów do magazynowania energii z fotowoltaiki są dość wysokie. Jednak są sposoby, aby nieco obniżyć koszty zakupu:

 • Wybierz tańsze akumulatory kwasowo-ołowiowe zamiast drogich litowo-jonowych.
 • Kupuj akumulatory bezpośrednio od producenta lub dystrybutora, a nie z pośrednictwem sklepu.
 • Poszukaj promocji i wyprzedaży u producentów lub dystrybutorów.
 • Zastanów się nad zakupem używanych akumulatorów z odzysku w dobrym stanie.

Pamiętaj jednak, że oszczędzanie na jakości akumulatorów może negatywnie wpłynąć na działanie całej instalacji PV. Najlepiej postawić na sprawdzone marki z co najmniej 2-letnią gwarancją.

Współpraca akumulatorów z falownikami i panelami

Odkryj Akumulatory dla Fotowoltaiki - Magazyn Energii z Paneli Słonecznych w Dobrych Cenach

Aby system fotowoltaiczny z akumulatorami działał poprawnie, należy zadbać o właściwą współpracę wszystkich podzespołów.

Kluczowy jest falownik z opcją magazynowania energii, który kontroluje przepływ prądu pomiędzy panelami PV, akumulatorami i siecią elektryczną. Jego moc i napięcie muszą być kompatybilne z akumulatorami.

Parametry paneli słonecznych również mają znaczenie. Im wydajniejsze panele, tym szybciej akumulatory się naładują. Optymalne są panele o mocy 300-400 Wp każdy.

Podzespół Zasada doboru
Akumulator Pojemność dostosowana do zużycia energii i mocy PV
Falownik Moc zbliżona do mocy akumulatora
Panele PV Im mocniejsze, tym szybsze ładowanie akumulatorów

Dobrze też dodać system zarządzania energią, który zoptymalizuje działanie całego układu.

Ile akumulatorów potrzeba do instalacji fotowoltaicznej?

Liczbę akumulatorów potrzebnych w instalacji PV dobiera się pod kątem wymaganej pojemności magazynu energii. Kluczowe są dwie wartości:

- dzienne zużycie prądu w kWh

- moc PV w kW (moc falownika)

Dla domu z zapotrzebowaniem 20 kWh dziennie i instalacją PV o mocy 6 kW wystarczą 3 akumulatory litowo-jonowe po 10 kWh każdy. Dla większych systemów potrzeba już 4-6 akumulatorów lub więcej.

Warto też dodać 20-30% zapasu pojemności, aby akumulatory nie były przeciążone. Dobrze zostawić te obliczenia instalatorowi.

Zalety magazynowania energii z fotowoltaiki

Zastosowanie akumulatorów w połączeniu z panelami fotowoltaicznymi ma liczne zalety:

 • Możliwość wykorzystania nadwyżek wyprodukowanej energii elektrycznej
 • Zapewnienie zasilania w porze nocnej lub przy niekorzystnej pogodzie
 • Zwiększenie autokonsumpcji prądu z własnej instalacji PV
 • Ograniczenie zakupu drogiej energii z sieci elektrycznej
 • Możliwość pobierania prądu o stałym napięciu i częstotliwości

Dzięki magazynowaniu energii system PV staje się niezależnym i stabilnym źródłem zasilania domu lub firmy. To opłacalna inwestycja na lata.

Podsumowanie

Akumulatory odgrywają kluczową rolę w instalacjach fotowoltaicznych, gdyż pozwalają magazynować nadwyżki wyprodukowanej energii elektrycznej. Najlepsze parametry mają akumulatory litowo-jonowe, jednak ich wysoka cena powoduje, że w domowych systemach PV częściej stosuje się tańsze akumulatory kwasowo-ołowiowe żelowe lub AGM. Przy wyborze akumulatorów do fotowoltaiki należy zwrócić uwagę przede wszystkim na ich pojemność, moc oraz żywotność. Im większa pojemność, tym lepiej akumulator sprawdzi się jako magazyn nadwyżek z paneli słonecznych.

Aby akumulatory do fotowoltaiki działały poprawnie i długo, kluczowe jest ich prawidłowe dobranie do całej instalacji PV. Ich parametry muszą być kompatybilne z falownikiem i panelami słonecznymi. Dobrze też zadbać o odpowiednią liczbę akumulatorów, aby zapewnić wymaganą pojemność magazynu. Wszystkie te czynniki pomogą zoptymalizować system magazynowania energii z fotowoltaiki.

Zastosowanie akumulatorów w połączeniu z panelami PV to świetny sposób na zwiększenie autokonsumpcji i niezależności energetycznej domu lub firmy. Pozwala to lepiej wykorzystać potencjał instalacji fotowoltaicznej i zmniejszyć rachunki za prąd. Mimo wysokiej ceny, inwestycja w akumulatory szybko się zwraca.

Podsumowując, odpowiednio dobrane akumulatory do paneli fotowoltaicznych to klucz do sukcesu całej instalacji PV. Pozwalają w pełni wykorzystać zalety energii słonecznej i uniezależnić się od sieci elektrycznej. Warto postawić na sprawdzone i markowe modele, które posłużą latami.

Najczęstsze pytania

Najlepszymi akumulatorami do magazynowania energii z fotowoltaiki są modele litowo-jonowe. Charakteryzują się dużą gęstością energii, niskim samorozładowaniem i brakiem efektu pamięci. Niestety, są drogie. Tanim rozwiązaniem są akumulatory kwasowo-ołowiowe typu AGM lub żelowe, choć mają gorsze parametry.

Koszt akumulatorów do domowej instalacji fotowoltaicznej o mocy 5 kW to około 15-25 tys. zł w przypadku akumulatorów litowo-jonowych lub 8-15 tys. zł dla akumulatorów kwasowo-ołowiowych. Im większa pojemność i moc magazynu energii, tym wyższa cena.

Aby magazyn energii z fotowoltaiki działał poprawnie, parametry akumulatorów muszą być kompatybilne z falownikiem i panelami PV. Falownik steruje przepływem prądu, a im mocniejsze panele, tym szybciej ładują akumulatory.

Akumulatory montuje się zwykle obok falownika, w pomieszczeniu technicznym lub garażu. Ważne, aby zapewnić dobrą wentylację i temperaturę 5-25°C. Akumulatory nie mogą być narażone na promieniowanie słoneczne.

Aby akumulatory służyły długo, trzeba dbać o ich prawidłowe ładowanie i rozładowywanie. Nie należy ich rozładowywać poniżej 20%. Raz w roku warto też zmierzyć ich rezystancję i pojemność.

5 Podobnych Artykułów

 1. Sprawdź Taryfę G11 Cena: Koszt Prądu, Ile Kosztuje 1 kWh - Zastosuj Kalkulator Kwh
 2. Odkryj zalety paneli fotowoltaicznych Longi - Najlepsza fotowoltaika Longi na rynku
 3. Koszty Budowy Farmy Fotowoltaicznej: Pełny Przegląd Kosztów Instalacji 100kw
 4. Czy branża pv czuje konkurencję ze strony małych wiatraków?
 5. Technologia back contact stanie się wiodącym rozwiązaniem w branży fotowoltaicznej
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Edyta Ziółkowska
Edyta Ziółkowska

Pracując jako audytor energetyczny pomagam firmom i instytucjom publicznym w optymalizacji zużycia energii i redukcji rachunków. Na blogu dzielę się dobrymi praktykami w tym zakresie. Poruszam m.in. kwestie docieplania budynków, modernizacji oświetlenia czy zarządzania majątkiem w kontekście poprawy efektywności energetycznej

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły