Dlaczego cena energii dla prosumentów jest tak niska? Kto jest winowajcą?

Dlaczego cena energii dla prosumentów jest tak niska? Kto jest winowajcą?
Autor Artur Byczkowski
Artur Byczkowski17.02.2024 | 5 min.

Rekordowo niska cena energii elektrycznej w grudniu 2023 roku, wynosząca zaledwie 304,63 zł/MWh, została spowodowana przez dominującą w tym okresie produkcję energii z farm wiatrowych. Taka sytuacja niepokoi prosumentów, którzy w najbliższych miesiącach mogą spodziewać się dalszych spadków opłacalności instalacji fotowoltaicznych. Aby temu przeciwdziałać, warto rozważyć magazyny energii oraz inteligentne systemy zarządzania zużyciem, które zoptymalizują pracę mikroinstalacji PV.

Rekordowo niska cena energii w grudniu 2023

Grudzień 2023 roku przyniósł zaskakująco niską cenę energii elektrycznej na polskim rynku hurtowym. Średnia miesięczna cena energii (RCEm) wyniosła zaledwie 304,63 zł/MWh i była ponad dwukrotnie niższa niż rok wcześniej, kiedy wynosiła 716,8 zł/MWh.

Tak niski poziom RCEm to efekt dominacji energetyki wiatrowej w strukturze produkcji energii elektrycznej w Polsce, zwłaszcza w drugiej połowie grudnia. Farmom wiatrowym sprzyjały wówczas korzystne warunki pogodowe, co przełożyło się na zwiększoną podaż taniej energii z wiatru.

Porównanie z listopadem 2023

Aby lepiej zobrazyć wpływ OZE na RCEm, warto porównać grudzień z poprzednim miesiącem. W listopadzie br. średnia cena energii wyniosła 378,97 zł/MWh, a łączna produkcja z OZE była wtedy mniejsza. W konsekwencji RCEm była wyższa niż w grudniu, kiedy to końcówka miesiąca przyniosła wzmożoną, wietrzną pogodę.

Energetyka wiatrowa "winowajcą" niskich cen

Jak podkreśla Bogdan Szymański, wiceprezes firmy SBF Polska PV zajmującej się fotowoltaiką, "za niską cenę w grudniu odpowiadała energetyka wiatrowa, która odpowiadała za duży udział produkcji szczególnie w II połowie miesiąca".

Zdaniem eksperta, taka sytuacja jest niepokojąca w kontekście nadchodzących miesięcy: "Niska RCEm w grudniu nie jest dobrym prognostykiem. Od kwietnia, kiedy zacznie szybko rosnąć produkcja z PV, możemy obserwować jeszcze niższe ceny miesięczne".

Kolejne spadki RCEm w 2024 roku?

Istotnie, w okresie wiosenno-letnim należy spodziewać się dalszych niekorzystnych zmian na rynku energii elektrycznej z punktu widzenia opłacalności prosumentury. Po pierwsze, wzrośnie wówczas produkcja z energii słonecznej - tylko w maju 2023 roku fotowoltaika odpowiadała za 15,8% energii wprowadzonej do sieci. Po drugie, zmniejszy się zapotrzebowanie na prąd po okresie zimowym.

W efekcie możemy zaobserwować w 2024 roku spadek RCEm nawet poniżej 300 zł/MWh. Pierwszy raz w historii poniżej 400 zł/MWh cena energii obniżyła się właśnie w zeszłorocznym maju.

Czytaj więcej: Odkryj Cena Sprzedaży Energii Elektrycznej z Fotowoltaiki - Porównaj Cena Prądu zza Fotowoltaiki Najtaniej

Rozwój OZE zagraża dochodom prosumentów

Rosnąca podaż taniej energii elektrycznej z odnawialnych źródeł stanowi zagrożenie dla opłacalności prosumentury. Osoby korzystające z systemu rozliczeń net-billing mogą liczyć na coraz mniejsze zyski ze sprzedaży nadwyżek wyprodukowanej energii do sieci.

Jak zauważa Szymański, obecna sytuacja "skłania (prosumentów - przyp. red.) do poszukiwania rozwiązań, takich jak magazyny energii i inteligentne zarządzanie zużyciem w budynkach".

Rola magazynów energii i rozwiązań Smart Home

Istotnie, warto pomyśleć o zwiększeniu autokonsumpcji oraz zastosowaniu systemu inteligentnego sterowania urządzeniami w budynku. Pozwoli to efektywniej wykorzystać własną energię elektryczną zamiast oddawać jej nadwyżki do sieci.

Ponadto, coraz większe znaczenie będą miały magazyny energii. Pozwalają one gromadzić nadmiar prądu wytworzonego przez panele fotowoltaiczne, a następnie zużywać zgromadzoną energię w momencie większego zapotrzebowania lub gdy RCEm jest wysoka.

Fleksument z magazynem poradzi sobie lepiej

Dlaczego cena energii dla prosumentów jest tak niska? Kto jest winowajcą?

W obliczu rosnącej podaży taniej energii odnawialnej i malejących zysków ze sprzedaży nadwyżek do sieci, przyszłość należy do tzw. fleksumentów. Są to prosumenty dysponujący dodatkowo magazynem energii, który optymalizuje działanie instalacji PV.

Chcesz zamontować fotowoltaikę? Postaw na maksymalne zużycie wyprodukowanej energii, a nie na jak największą instalację. Wtedy niskie RCEm nie będą Ci straszne.

Stosując magazyn energii, unikniemy "strat" związanych z odłączeniem paneli PV od sieci przy ich nadprodukcji. Zgromadzimy wtedy jak najwięcej taniej energii na własne potrzeby. Taka strategia pozwoli utrzymać opłacalność prosumentury nawet przy rekordowo niskich poziomach RCEm.

Zmiana systemu rozliczeń od 1 lipca 2024 r.

Warto także zaznaczyć, że od 1 lipca 2024 roku w życie wejdą nowe zasady rozliczania prosumentów w ramach net-billingu. Z dotychczasowego systemu opłacania bilansu energii oddanej i pobranej z sieci przejdziemy na rozliczenia godzinowe.

Oznacza to, że za energię elektryczną rozliczać się będziemy według cen z każdej godziny. Prosument dostanie więc kwoty odpowiadające wartościom energii z danej godziny, kiedy ją wyprodukował lub pobrał z sieci.

Obecny system rozliczeń net-billing System rozliczeń godzinowych od 1.07.2024 r.
Roczne rozliczenie bilansu energii Rozliczenie za każdą godzinę

Te zmiany dodatkowo premiują posiadanie magazynu energii, który pozwoli optymalnie dysponować wyprodukowaną energią elektryczną i dostosować produkcję oraz zużycie do zmieniających się cen w ciągu doby.

Podsumowanie

Rekordowo niska cena energii elektrycznej w grudniu 2023 r., wynosząca 304,63 zł/MWh, była efektem dominacji taniej energii wiatrowej. To zła wiadomość dla prosumentów, gdyż w kolejnych miesiącach można spodziewać się dalszych spadków opłacalności instalacji PV. Aby temu przeciwdziałać, należy postawić na rozwiązania optymalizujące zużycie własnej energii – magazyny, systemy inteligentnego zarządzania czy też nowoczesne rozliczenia godzinowe.

Winowajcą coraz niższej ceny energii jest więc rozwój taniych odnawialnych źródeł, zwłaszcza morskich farm wiatrowych. W obliczu niskich cen prądu dla prosumentów, niezbędne staje się efektywne wykorzystanie każdej wyprodukowanej kilowatogodziny. Tylko to pozwoli zachować opłacalność mikroinstalacji PV przy rekordowo niskim poziomie RCEm.

Najczęściej zadawane pytania

Cena energii elektrycznej w grudniu 2023 r. osiągnęła rekordowo niski poziom 304,63 zł/MWh, ponad 2-krotnie mniejszy niż przed rokiem. Stało się tak za sprawą taniej energii z farm wiatrowych, które zdominowały produkcję prądu w Polsce pod koniec roku.

"Winowajcą" jest energetyka wiatrowa, a dokładniej przypadające na koniec grudnia korzystne warunki wietrzne. Pozwoliły one znacząco zwiększyć produkcję z wiatru, a przez to obniżyć hurtowe ceny energii elektrycznej.

Rosnąca podaż taniej energii z OZE stanowi zagrożenie dla opłacalności prosumentury, gdyż obniża wartość energii oddawanej przez prosumentów do sieci. Dalsze spadki RCEm mogą zmniejszyć zyski posiadaczy paneli fotowoltaicznych.

Aby utrzymać opłacalność mikroinstalacji PV, należy postawić na rozwiązania optymalizujące autokonsumpcję. Pomogą w tym magazyny energii, systemy inteligentnego sterowania oraz nowoczesne, godzinowe rozliczenia energii.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w okresie wiosenno-letnim 2024 r. RCEM spadnie poniżej 300 zł/MWh. W maju 2023 r. po raz pierwszy w historii obniżyła się poniżej 400 zł/MWh, zatem kolejne minima wydają się nieuniknione.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Sprawdź Taryfę G11 Cena: Koszt Prądu, Ile Kosztuje 1 kWh - Zastosuj Kalkulator Kwh
  2. Odkryj zalety paneli fotowoltaicznych Longi - Najlepsza fotowoltaika Longi na rynku
  3. Koszty Budowy Farmy Fotowoltaicznej: Pełny Przegląd Kosztów Instalacji 100kw
  4. Fotowoltaika dominuje jako źródło energii w Polsce: Przewaga nad innymi technologiami energii.
  5. Technologia back contact stanie się wiodącym rozwiązaniem w branży fotowoltaicznej
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Artur Byczkowski
Artur Byczkowski

Posiadam ponad 15-letnie doświadczenie jako projektant systemów fotowoltaicznych. Dzielę się praktyczną wiedzą jak samodzielnie dobrać panele słoneczne, falowniki i okablowanie. Omawiam poszczególne elementy, wyjaśniam jak optymalizować ich rozmieszczenie i integrację z siecią elektryczną budynku. To cenne porady przy montażu PV.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły